Srovnání LED, halogenových, úsporných a klasických žárovek

Pokud patříte mezi ty, kteří přemýšlejí nad LEDkami, ale nejste si jisti, zda se vám koupě vyplatí, možná vás přesvědčí několik podstatných faktů.

Úspora

Svícení pomocí LED technologie je nejúspornější formou svícení.

Úspora nákladů na elektrickou energii – Úspora oproti běžným žárovkám dosahuje 80-90%. Je to dáno tím, že LED mají vysokou efektivitu přeměny elektrické energie na světlo – LEDky přeměňují až 90% spotřebované energie na světlo. Klasické žárovky mění na světlo pouze 8% spotřebované energie. Tzn., že LED osvětlení vyzařuje výrazně vyšší světelný tok na jeden spotřebovaný watt. Nejmodernější LEDky dosahují více než 100 lm/W, klasické žárovky jen zhruba 15 lm/W.

Spotřeba žárovek

Úspora času a práce na výměnu svítidel – Během celé životnosti LED svítidel není nutná žádná údržba nebo výměna vypáleného zdroje. Zároveň, pokud LED vydrží 50-krát déle než obyčejné žárovky, znamená to: 50-krát méně chození do obchodů (resp. objednávání online), 50-krát méně vytahování žebříku, abyste dosáhli na nějakou žárovku a pro firmy 50-krát méně nákladů na pronájem plošiny a nákladů na zaměstnance, kteří svítidla mění.

Rychlá návratnost investice – Již při současných cenách se koupě všech LED svítidel na 100% vyplatí, tzn. návratnost je určitě kratší než nabízená záruka na zboží. U většiny produktů je dokonce návratnost do 1 roku, stále víc LED produktů má návratnost už i na úrovni pár měsíců. Na všech produktových stránkách najdete kalkulačku, která vám úsporu a návratnost investice automaticky spočítá.

Dva příklady za všechny, na nejprodávanější žárovce a na nejprodávanějším reflektoru

Produkt Spotřeba Ekvivalent Cena Doba svícení za 1 den Cena elektřiny Návratnost investice Ušetřené náklady za 1 rok
LED žárovka GU10 4W 35W 90 Kč 6 hodin 4,75 Kč/kWh 4 měsíce 322 Kč
LED reflektor 50W 250W 690 Kč 8 hodin 4,75 Kč/kWh 4 měsíce 2080 Kč

Životnost

LED čipy nepřestanou svítit ani po ukončení své životnosti, jen postupně ztrácejí na síle. Životnosti se uvádějí v tisících hodin, dokud svítivost LED čipu je vyšší než 70% původní svítivosti.

20- až 50-násobná životnost – Životnost LED čipů definována jako min. 70% původní svítivosti se pohybuje mezi 20 a 50 tis. hod., někdy i 100 tis. hodin. Životnost klasických žárovek je 1000 hodin.

Životnost žárovek

Neumíte si představit, kolik je 20 nebo 50 tisíc hodin svícení? Viz následující tabulku (připomínáme, že na LED osvětlení je minimálně 2-letá záruka).

Počet hodin svícení za 1 den Počet dní svícení v roku Životnost 20000 hodin Životnost 50000 hodin
24 hodin 365 dní 2,3 roku 5,7 roku
12 hodin 250 dní 6,7 roku 16,7 roku
8 hodin 250 dní 10 let 25 let
4 hodiny 250 dní 20 let 50 let

Cyklus zapínání neovlivňuje LED – Počet zapnutí a vypnutí neovlivňuje životnost LED osvětlení. Při kompaktních zářivkách čím častěji vypínáte a zapínáte žárovku, tím dříve přestane svítit.

Možnost reklamace – Často opomíjenou výhodou je, že díky vysoké životnosti jsou tyto žárovky reklamovatelné. Výrobce/prodejce se nemůže dovolávat toho, že je žárovka po své životnosti. Jeden rok má totiž 8760 hodin. Tzn. pokud by i žárovka svítila celou dobu, za 2 roky by dosáhla něco přes 17500 hodin svícení. To je stále pod nejnižší uváděnou životností LED osvětlení.

Kvalitativní vlastnosti

Možnost vytvářet různobarevné světlo – V případě použití barevných (RGB) LED diod v žárovce možnost plynule měnit barvu světla.

Stmívání – LEDky s funkcí stmívání nemění barvu světla při snížení napájecího proudu, na rozdíl od běžných žárovek, které při snížení napájecího proudu vydávají žlutější světlo.

Plná svítivost hned po zapnutí – Na rozdíl od kompaktních zářivek nebo lineárních trubic, jejichž plná svítivost nabíhá postupně, LEDky svítí okamžitě v plné intenzitě.

Žádné infračervené, ani UV záření – LED osvětlení nevytváří infračervené, ani UV záření, je proto použitelné i v galeriích a muzeích.

Odolnost vůči otřesům – LED osvětlení je odolné vůči otřesům, což umožňuje jejich použití v různých odvětvích průmyslu.

Produkce menšího množství tepla – Tím, že produkují nesrovnatelně méně tepla než klasické světelné zdroje, jsou vhodné i do potravinových skladů, mrazniček a pod. Nízké teploty neovlivňují výkon LED osvětlení, jako je tomu u úsporných kompaktních zářivkách.

Životní prostředí

Nejnižší emise CO2 – Díky úspoře elektrické energie mají LED svítidla nejnižší emise CO2 ze všech druhů svítidel.

Emise CO2

Žádné toxické látky při výrobě – LED osvětlení neobsahuje rtuť, olovo, argon, xenon, krypton, ani jiné nebezpečné prvky.

Méně odpadu – Tím, že LED vydrží mnohem déle, zahazujete mnohem méně žárovek a svítidel.